Úřad vlády nově přechází na doménu vlada.gov.cz. Více informací

Z médií

27. 2. 2024 19:23

ČT - Události v regionech: Lidská práva by mohla mít v Česku větší ochranu

Ministr pro legislativu Michal Šalomoun
Lidská práva by mohla mít v Česku větší ochranu. Díky novele zákona by měla vzniknout Národní lidskoprávní instituce. Právy dětí by se měl nově zabývat dětský ombudsman.

Jakub Vácha, moderátor
Obě instituce by měly využít zázemí současné Kanceláře veřejného ochránce práv. Ombudsman Stanislav Křeček ale upozorňuje, že by vznik institucí mohlo být jen formální. Podle ministra pro legislativu Michala Šalomouna je hodnocení zatím předčasné.

Stanislav KŘEČEK, ombudsman
Je otázkou, zda finanční prostředky, které vláda chce poskytnout, to mohou naplnit. My se bohužel obáváme, že tomu tak nebude. My naplníme nějaký papírový obraz o lidském ombudsmanovi, ale ten ve skutečnosti fungovat nebude.

Michal Šalomoun, ministr pro legislativu, předseda Legislativní rady vlády /Piráti/
Tenhle týden ještě to má projednat Legislativní rada vlády. Předpokládám, že z toho ještě nějaké doporučení asi budou, pak se k tomu vláda samozřejmě nějakým způsobem postaví, k představě jako i toho personálního finančního zajištění.

Kateřina Švédová, redaktorka ČT
Oba úřady, jak dětský ombudsman, tak národní lidskoprávní instituce, Česku jako jedné z mála zemí Evropské unie chybí, což dlouhodobě kritizují mezinárodní organizace. 

vytisknout   e-mailem   Facebook   síť X

Fotogalerie [F] fotogalerie