Úřad vlády nově přechází na doménu vlada.gov.cz. Více informací

Z médií

16. 8. 2023 7:40

ČRo Radiožurnál a Plus: Vláda projedná zákon o hromadných žalobách

Vláda dnes bude řešit zákon, který má pomoct v boji proti nepoctivým obchodníkům, jak připomíná naše reportérka Marie Veselá. Svoje peníze by podvedení Češi mohli nově vymáhat u soudu společně, a to v tzv. Hromadných žalobách.

Těšíte se na koncert své oblíbené kapely? Koupíte si lístky, představení je ale najednou zrušené a peníze vám nikdo nevrátí? Můžete nad tím buď mávnout rukou, nebo se o peníze soudit. I tady by mohla pomoct hromadná žaloba.

Libor Dušek, ekonom, člen Národní ekonomické rady vlády
Většinou se jedná o spíše malé částky, kdy se lidem nevyplatí, aby sami za sebe podávali tu žalobu, protože je to pro ně příliš drahé vzhledem k tomu, kolik můžou vysoudit.

Marie Veselá, redaktorka
Řekl před časem ekonom Libor Dušek. Společně se odškodnění před soudem nedávno domáhali i majitelé aut koncernu Volkswagen kvůli aféře dieselgate.

mluvčí
Aby se ukázalo, že nadnárodní koncerny nemohou postupovat tak, jak se jim zcela líbí.

Marie Veselá, redaktorka
Popsal před měsícem právní zástupce poškozených lidí František Honsa. Vznikla kvůli tomu společnost Safe Diesel, která podala za majitele aut žalobu, tu ale soudy definitivně zamítli podle rozsudku. Právě proto, že něco takového české právo neumožňuje. K návrhu, který má projednat vláda, mají ale výtky někteří ministři, třeba ministr pro legislativu Michal Šalomoun za Piráty.

Michal Šalomoun, ministr pro legislativu /nestr. za Piráty/
Moje pozice je taková, že je to možná zbytečně striktní, že pokud už v českém práv ten institut vytvoříme, že bychom případně mohli rozšířit na jiné typy podobných sporů, třeba pracovněprávní věci nebo nějaké ekologické školy nebo nějaké podnikatelské věci, ale zatím ten návrh stojí striktně na spotřebitelské bázi.

Marie Veselá, redaktorka
Výhrady má i spotřebitelská organizace dTest. Právě ona by mohla poškozené lidi u soudu zastupovat, vadí, že by se do soudního řízení automaticky nezapojili všichni poškození, museli by se sami přihlásit.

mluvčí
V situaci, kdy si je šmejd vědom, že odškodnění vyplatí jen zlomku poškozených, vyplatí se mu v protiprávním jednání dál pokračovat.

Marie Veselá, redaktorka
Říká Mluvčí dTestu Lucie korbeliusová. Ministerstvo spravedlnosti před časem uvedlo, že za svým návrhem stojí. Pokud se zákon v praxi osvědčí, bude resort uvažovat nad jeho rozšířením. Z důvodové zprávy citujeme další bod, proč jsou podle něj hromadná řízení potřeba.

Jana Karasová, redaktorka
Česká justice je dlouhodobě přetížená, proto lze uvítat jakýkoliv nástroj, jenž umožní soudcům částečně odlehčit.

Marie Veselá, redaktorka
Česko hromadné žaloby do svého právního řádu zavést musí. Nařizují mu to předpisy Evropské unie, podle kterých už měl zákon platit od konce června. Marie Veselá, Český rozhlas.
 

vytisknout   e-mailem   Facebook   síť X

Fotogalerie [F] fotogalerie