Úřad vlády nově přechází na doménu vlada.gov.cz. Více informací

Tiskové zprávy

Dokumenty 51 až 60 z 2057

10. 11. 2023

Pracovní cestu po subsaharské Africe zakončil premiér Fiala v Pobřeží slonoviny, kde podpořil dopravní průmysl

Úspěšnou týdenní cestu po subsaharské Africe zakončil předseda vlády 10. listopadu v Pobřeží slonoviny. V Abidžanu se setkal se svým protějškem, předsedou vlády Robertem Beugré Mambé a dalšími členy ivorijské vlády, a následně také s viceprezidentem Tiemoko Meylietem Koné. Během jednodenního programu podpořil české podnikatele na obchodním fóru a navštívil také nemocnici Treichville, která je vybavena českým zdravotnickým zařízením.

celý text zprávy

9. 11. 2023

Premiér Fiala jednal v Ghaně o dodávkách obranné techniky a setkal se s českými lékaři z projektu MEDEVAC

Předposlední zemí, kterou navštívil předseda vlády ČR Petr Fiala 8. a 9. listopadu během své pracovní cesty po subsaharské Africe, byla Ghana. Premiér se v Akkře sešel s viceprezidentem Mahamuduem Bawumiou, se kterým jednal o rozvoji obchodních vztahů, zejména v energetice, těžebním sektoru a zdravotnictví, a rovněž o pokračování obranně-průmyslové spolupráce. Šlo o první návštěvu českého premiéra v této západoafrické zemi. Předseda vlády také zahájil ghansko-české obchodní fórum, kde podpořil české firmy při vstupu na místní trh. Na závěr návštěvy se premiér setkal s předsedou ghanského Národního shromáždění Albanem Bagbinem.

celý text zprávy

8. 11. 2023

Vláda úspěšně dohání resty v přijímání evropské legislativy, schválila také revizi výdajů státu na informační a komunikační technologie

Česko dohání resty, které po sobě v povinném přejímání evropské legislativy do českého práva zanechala předchozí vláda. Uvádí to zpráva o stavu přidělování gescí a plnění legislativních závazků vyplývajících z členství České republiky v Evropské unii za III. čtvrtletí 2023, kterou projednala vláda Petra Fialy na schůzi ve středu 8. listopadu 2023. Schválila rovněž mandát na provedení revize výdajů státu v oblasti informačních a komunikačních technologií a plán podpory cestovního ruchu na další dva roky.

celý text zprávy

7. 11. 2023

Premiér Fiala v Keni podpořil české exportéry a jednal s prezidentem Rutem o obranné a obchodní spolupráci

Předseda vlády ČR Petr Fiala navštívil, v rámci své pracovní cesty po Africe, další ze zemí – Keňu. Stal se tak prvním českým premiérem, který zavítal do této východoafrické země. V pondělí 6. listopadu zahájil v Nairobi česko-keňské obchodní fórum, kterého se zúčastnilo více než 100 keňských podnikatelů. Premiér rovněž navštívil National Defence College, která spolupracuje s Armádou ČR. V úterý 7. listopadu pak jednal s prezidentem Keni Williamem Rutem, ministrem obrany Adenem Dualem a dalšími představiteli armády.

celý text zprávy

7. 11. 2023

Úřad vlády spolupořádá v Lichtenštejnském paláci konferenci o kořenech ruského imperialismu

Poukázat na kořeny ruských imperiálních komplexů a na jejich dopady na historii včetně aktuálního vpádu na území suverénního sousedního státu – Ukrajiny je cílem třídenní konference Ruský imperialismus 1939/45–2023, kterou od 7. do 9. listopadu 2023 uspořádal Ústav pro studium totalitních režimů ve spolupráci s Úřadem vlády, Litevskou ambasádou v Praze a varšavským Instytutem Pamięci Narodowej v Lichtenštejnském paláci v Praze. Úvodní slovo pronesl ministr pro legislativu Michal Šalomoun.

celý text zprávy

1. 11. 2023

Vláda schválila plán na podporu vývoje a výstavby malých a středních reaktorů a jednala i o budoucnosti gigafactory v areálu Plzeň-Líně

Česko by mělo maximálně využít svůj průmyslový potenciál a know-how v oblasti jaderné energetiky a hrát do budoucna významnou roli v perspektivním odvětví malých a středních jaderných modulárních reaktorů. Plán Ministerstva průmyslu a obchodu, jak toho dosáhnout, schválila vláda Petra Fialy na jednání ve středu 1. listopadu 2023. Zabývala se také dalším osudem projektu výstavby gigafactory v lokalitě Plzeň-Líně a schválila další prodloužení dočasné ochrany hranic se Slovenskem.

celý text zprávy

31. 10. 2023

Premiér Fiala: Ceny energií příští rok vzrostou maximálně o jednotky procent

Premiér Petr Fiala, ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela a ministr financí Zbyněk Stanjura v reakci na poplašné zprávy o dramatickém nárůstu cen energií v příštím roce na tiskovém brífinku v úterý 31. srpna 2023 ujistili veřejnost, že k žádnému skokovému zdražení energií nedojde.

celý text zprávy

28. 10. 2023

Premiér Fiala se zúčastnil oslav 105. výročí vzniku samostatného Československa

Předseda vlády Petr Fiala se v sobotu 28. října zúčastnil pietního aktu u Národního památníku na Vítkově konaného při příležitosti 105. výročí vzniku samostatného československého státu. Po skončení piety premiér navštívil Den otevřených dveří Strakovy akademie, kde se potkal s návštěvníky. Státní svátek zakončí večer na slavnostním večeru na Pražském hradě, který je spojen s předáváním státních vyznamenání prezidentem republiky.

celý text zprávy

27. 10. 2023

Evropská rada díky premiérovi Petru Fialovi uznala právo Izraele na sebeobranu

Lídři EU na summitu v Bruselu odsoudili útoky Hamásu na civilisty v Gaze, shodli se na podpoře Izraele a vyzvali k vytvoření humanitárních koridorů a přestávek, kdy by byla doručována humanitární pomoc přímo do pásma Gazy. Díky premiérovi Fialovi se do závěrů jednání promítly i body, které prosazovalo Česko.

celý text zprávy

27. 10. 2023

Laureátem letošní ceny za popularizaci výzkumu je biochemik Jan Konvalinka

V pátek 27. října 2023 proběhlo v prostorách Strakovy akademie pravidelné zasedání Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI), které předsedá ministryně Helena Langšádlová. Kromě jména letošního laureáta ceny za popularizaci výzkumu, jímž se stal biochemik Jan Konvalinka, si členové RVVI vyslechli např. informaci k programu Dioscuri, schválili stanovisko k programu Ministerstva obrany PRODEF a seznámili se s novou strukturou připravované „Analýzy stavu výzkumu, vývoje a inovací v České republice a jejich srovnání se zahraničím v roce 2022“.

celý text zprávy

Dokumenty 51 až 60 z 2057