Úřad vlády nově přechází na doménu vlada.gov.cz. Více informací

Tiskové zprávy

Dokumenty 11 až 20 z 2052

26. 1. 2024

RVVI zveřejní rozšířenou výzvu k Ceně vlády nadanému studentovi

V pátek 26. ledna 2024 se v prostorách Strakovy akademie konalo další pravidelné zasedání Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI), které předsedá ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová. Mezi hlavními body projednali členové RVVI Návrh na jmenování členky/člena předsednictva Technologické agentury ČR, přípravu návrhu výdajů státního rozpočtu na vědu a výzkum na období 2025+ nebo nové podmínky nominací na Cenu vlády nadanému studentovi za úspěchy ve výzkumu.

celý text zprávy

24. 1. 2024

Vláda schválila založení nového státního podniku, dohlížet bude na přípravu ploch pro strategické investiční projekty

Mapování vhodných území a jejich příprava pro strategické investory bude hlavní náplní nového státního podniku Státní investiční a rozvojové společnosti. Jeho vznik schválila vláda Petra Fialy na schůzi ve středu 24. ledna 2024. Odsouhlasila také návrh nového zákona o zabezpečení hydrometeorologické služby a jednu ze čtyř žádostí o udělení investiční pobídky. K dalším třem žádostem se ještě vrátí.

celý text zprávy

16. 1. 2024

Systém účelové podpory projektů vědy a výzkumu v ČR: současnost a budoucnost

V pondělí 15. ledna 2024 uspořádala Rada pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) v prostorách Strakovy akademie kulatý stůl k problematice Systému účelové podpory vědy a výzkumu v České republice. Akce se zúčastnila také ministryně pro vědu, výzkum a inovace a předsedkyně RVVI Helena Langšádlová.

celý text zprávy

11. 1. 2024

Inflace se vrací ke svému cíli. Tento rok se bude pohybovat kolem 3 procent

Český statistický úřad oznámil ve čtvrtek 11. ledna 2024, že meziroční růst spotřebitelských cen v prosinci zpomalil na 6,9 procenta z listopadových 7,3 procenta. Ceny meziměsíčně klesly o 0,4 %, kdy zlevnila většina potravin. Podle ekonomického poradce premiéra Štěpána Křečka a koordinátora Národní ekonomické rady vlády Davida Havlíčka jde o poslední vysokou inflaci, která je ovlivněna úsporným tarifem. V průběhu letošního roku však dojde k výraznému zlepšení, které pocítí jak občané, tak firmy.

celý text zprávy

10. 1. 2024

Vláda navrhuje zjednodušit pořádání veřejných sbírek, upravit chce také výkon advokacie

Pořadatelé sbírek konaných bezhotovostně prostřednictvím bankovních účtů nebudou automaticky spadat pod režim zákona o veřejných sbírkách. Návrh příslušné novely zákona, jehož smyslem je zjednodušit život pořadatelům veřejných sbírek, schválila vláda Petra Fialy na schůzi ve středu 10. ledna 2024. Zabývala se také návrhem novely zákona o advokacii, odsouhlasila seznam strategických projektů Armády ČR na další roky a podpořila poslanecký návrh novely zákona o pozemních komunikacích.

celý text zprávy

10. 1. 2024

Premiéři ČR a Indie se dohodli na strategickém partnerství se zaměřením na oblast inovací

Premiér Petr Fiala navštívil ve dnech 9. až 11. ledna 2024 Indii, kde vystoupil v Gándhínagaru na investiční konferenci Vibrant Gujarat Global Summit. Setkal se také se svým indickým protějškem Naréndrou Módím, se kterým jednal o posílení vzájemných vztahů, rozvoji obchodu a spolupráce v energetice a společných vědecko-výzkumných projektech. Oba lídři se také dohodli na uzavření strategického partnerství se zaměřením na oblast inovací.

celý text zprávy

3. 1. 2024

Vláda podpořila návrh na zavedení korespondenční volby pro krajany žijící v zahraničí

Vláda Petra Fialy se ve středu 3. ledna 2024 sešla k prvnímu zasedání v novém roce. Rozhodla na něm o dalším prodloužení dočasné ochrany hranic se Slovenskem do 2. února a podpořila poslanecký návrh na zavedení korespondenční volby pro krajany žijící v zahraničí.

celý text zprávy

21. 12. 2023

Vláda na mimořádném jednání rozhodla o vyhlášení státního smutku na památku obětí střelce na Filozofické fakultě v Praze

Sobota 23. prosince 2023 bude v České republice vyhlášena dnem státního smutku na památku obětí bezprecedentního útoku střelce na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Vláda Petra Fialy na mimořádné schůzi ve čtvrtek 21. prosince 2023 za účasti prezidenta republiky Petra Pavla a předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové vyzvala občany, aby v sobotu uctili památku obětí minutou ticha.

celý text zprávy

20. 12. 2023

Vláda navrhla pravidla, jak zaručit důstojné důchody účastníkům protikomunistického odboje, a schválila koncepci rozvoje školství do roku 2027

Vláda Petra Fialy se ve středu 20. prosince 2023 sešla k poslednímu řádnému zasedání v letošním roce. Schválila mimo jiné návrh na legislativní záruku důstojných důchodů pro osoby, které byly obětí komunistické perzekuce, přijala novou koncepci výstavby Armády ČR do roku 2035 a odsouhlasila i návrh úpravy trestního zákoníku v oblasti trestného činu znásilnění. Naplánovala také své úkoly v legislativní oblasti v příštím roce a schválila dlouhodobý záměr vzdělávání a rozvoje vzdělávací soustavy České republiky do roku 2027, což je zásadní strategický dokument pro české školství.

celý text zprávy

15. 12. 2023

Evropská rada rozhodla o zahájení přístupových jednání s Ukrajinou a Moldavskem

Lídři EU se ve čtvrtek 14. prosince 2023 na zasedání Evropské rady dohodli na zahájení přístupových jednání s Ukrajinou a Moldavskem. Zároveň udělili status kandidátské země Gruzii. EU zahájí jednání s Bosnou a Hercegovinou, jakmile bude dosaženo nezbytné míry souladu s kritérii členství. Ještě před jednáním Evropské rady jednali lídři se zástupci zemí západního Balkánu na společném summitu.

celý text zprávy

Dokumenty 11 až 20 z 2052