Úřad vlády nově přechází na doménu vlada.gov.cz. Více informací

V médiích

27. 10. 2023

Langšádlová představila nový zákon o výzkumu. Výsledky české vědy nesmí padnout do cizích rukou

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) ve čtvrtek představila návrh nového zákona o výzkumu, vývoji, inovacích a transferu znalostí. Ten by měl být obnoven po více než 20 letech, přičemž se zaměřuje na přenos vědeckých poznatků do praxe a spolupráci vědy s byznysem, na situaci vědkyň a vědců nebo na ochranu bezpečnostních zájmů státu ve vědě a výzkumu. V rámci zákona se ministerstvo tedy zabývá i pronikáním nepřátelských entit do akademického prostředí. Instituce mají vysokou míru autonomie, se kterou návrh pracuje, podle ministryně je tedy potřeba také poukázat na vysokou míru jejich odpovědnosti, kterou k potenciálním změnám budou mít.

celý text zprávy

8. 10. 2023

Helena Langšádlová: Potřebujeme silnější výchovu k podnikavosti, což obnáší i schopnost jít do rizika, mít ambiciózní plány

Česká věda má potenciál mít světové výsledky tvrdí, ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová. Zároveň ale podle ní je potřeba posílit podnikavost a zhodnocování vědeckých výsledků, aby věda měla větší pozitivní vliv na naší ekonomiku a společnost.

celý text zprávy

15. 9. 2023

S rozpočtem pro vědu spokojená nejsem, odstupovat kvůli tomu ale nebudu, říká Langšádlová

Jméno ministryně pro vědu, výzkum a inovace Heleny Langšádlové (TOP 09) se v posledních měsících zmiňovalo především v souvislosti s novelou zákona o výzkumných organizacích. Ta má ministerstvům usnadnit rušení nebo slučování jednotlivých pracovišť. Zatímco tento zákon se ministryni ve vládě podařilo prosadit, rozpočet na vědu a výzkum se v příštím roce nejspíše nenavýší. „Nejsem s rozpočtem spokojená a není to cíl, kterého jsem chtěla dosáhnout,“ říká Langšádlová v rozhovoru s Deníkem N. Zároveň ale odmítá, že by to byl impulz pro konec působení ve vládě.

celý text zprávy

6. 5. 2023

Českým vědcům někdy chybí odvaha jít do rizika, říká Langšádlová

Česká věda hledá inspiraci v USA, chce se zaměřit na kvantové technologie coby odvětví budoucnosti. Zároveň ale už bezmála tři čtvrtě roku zůstává neobsazený post vědeckého diplomata v USA.

celý text zprávy

12. 4. 2023

Langšádlová: Chci přidat peníze doktorandům. Návrh by měl být na vládě co nejdřív

V mnoha evropských zemích je k doktorskému studiu přistupováno více jako k rané etapě vědecké kariéry, zatímco u nás je v mnoha směrech na doktorandy nahlíženo jako na studenty, okomentovala ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) podmínky doktorského studia v Česku. Doktorandi jsou podle ní pro některá pracoviště pouze levnou pracovní sílou, a to se musí změnit. V rozhovoru pro deník FORUM 24 vysvětlila plán na navýšení stipendií pro doktorandy a představila myšlenku průmyslových doktorátů.

celý text zprávy

15. 9. 2022

Helena Langšádlová: Doktorandy je třeba lépe ohodnotit

Bude doktorské studium uznáno jako pracovní praxe? A jaké další změny se plánují v oblasti výzkumu, vývoje a inovací? Na tyto otázky pro portál Vědavýzkum.cz odpovídala Helena Langšádlová, ministryně pro vědu, výzkum a inovace a předsedkyně Rady pro výzkum, vývoj a inovace.

celý text zprávy