Úřad vlády nově přechází na doménu vlada.gov.cz. Více informací

Aktuálně

Dokumenty 1 až 10 z 35

1. 12. 2023

7. prosince 2023: Ministryně Helena Langšádlová předá Cenu předsedkyně RVVI za popularizaci výzkumu za rok 2023

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace a předsedkyně Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) Helena Langšádlová předá ve čtvrtek 7. prosince v Hrzánském paláci Cenu předsedkyně RVVI za propagaci nebo popularizaci výzkumu, vývoje a inovací za rok 2023.

celý text zprávy

27. 11. 2023

11.–12. prosince 2023: Ministryně Langšádlová pořádá konferenci o společenské odolnosti vůči hybridním hrozbám

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová pořádá konferenci PŘIPRAVENI K BOJI? JAK VĚDCI PŘISPÍVAJÍ KE SPOLEČENSKÉ ODOLNOSTI VŮČI HYBRIDNÍM HROZBÁM, která má za cíl posílit odolnost České republiky vůči hybridnímu působení.

celý text zprávy

27. 11. 2023

RVVI projednala výchozí návrh výdajů rozpočtu na vědu a výzkum na období 2025+

V pátek 24. listopadu 2023 se v prostorách Strakovy akademie uskutečnilo další z pravidelných zasedání Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI), jíž předsedá ministryně Helena Langšádlová. Vedle informace o  přípravě návrhu rozpočtu na vědu a výzkum na následující období se členové RVVI mj. seznámili s koncepcí institucionální podpory excelence na univerzitách a Akademii věd ČR a schválili harmonogram projednávání závěrů aktuálního národního hodnocení podle Metodiky 2017+ s poskytovateli podpory.

celý text zprávy

22. 11. 2023

Ministryně Langšádlová představila nástroje pro podporu strategických technologií a transferu znalostí. Pomohou zrychlit ekonomiku

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová na Vládním výboru pro strategické investice představila klíčové body z balíčku na posílení transferu znalostí a rozvoje strategických technologií – umělé inteligence, kvantových technologií a polovodičů. Podpora těchto strategických oblastí a efektivní transfer čili zhodnocování výsledků výzkumu přispějí k hospodářskému růstu a posílí naši konkurenceschopnost.

celý text zprávy

22. 11. 2023

Posílení role inovačních center bude součástí reformy transferu, kterou připravuje ministryně Langšádlová

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová se sešla se zástupci regionálních inovačních center a se zástupci agentury CzechInvest k tématu transferu znalostí do praxe a posilování inovačního potenciálu České republiky. Ministryně seznámila zástupce inovačních center s jednotlivými kroky připravované reformy transferu. Cílem setkání bylo prodiskutovat roli inovačních center a možnosti širší spolupráce s univerzitami a vědeckými centry, a posílit tak konkurenceschopnost české ekonomiky.

celý text zprávy

2. 11. 2023

Aplikovaný výzkum nemůže stát na dotacích

Veřejné prostředky na aplikovaný výzkum se započtením zahraničních veřejných zdrojů v roce 2024 porostou. Obavy o aplikovaný výzkum nejsou na místě. Zůstává však otázka, proč se v Česku nedaří zapojit do financování výzkumu více soukromých zdrojů.

celý text zprávy

26. 10. 2023

Nový zákon o výzkumu zlepší fungování české vědy. Zaměřuje se na podmínky vědců i spolupráci vědy s byznysem

Pro vědu a výzkum je nezbytné, aby měla nejen jasně stanovené podmínky fungování, ale aby také byla řízena efektivně a strategicky. Jen za těchto předpokladů mohou věda a výzkum přispívat k naplňování potřeb české společnosti a být i jedním z motorů hospodářského růstu. Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová proto připravila nový zákon, který se zaměřuje na přenos vědeckých poznatků do praxe, na situaci vědkyň a vědců, snížení byrokratické zátěže nebo na ochranu bezpečnostních zájmů státu ve vědě a výzkumu.

celý text zprávy

11. 10. 2023

RVVI opět jednala se světově uznávanými experty z Mezinárodní rady

Rada pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI), které předsedá ministryně Helena Langšádlová, se sešla v pondělí 9. října 2023 v Hrzánském paláci ke společnému jednání se svým Mezinárodním poradním orgánem (Mezinárodní rada). K hlavním bodům zasedání, které se pravidelně koná v Praze, patřila doporučení zahraničních expertů týkající se českých agentur financujících výzkum nebo přehled aktuálního vývoje vědní politiky v České republice.

celý text zprávy

27. 9. 2023

Vláda schválila návrh státního rozpočtu na rok 2024. Součástí tohoto rozpočtu jsou v 17 kapitolách i výdaje na vědu a výzkum

Po několikaměsíčním jednání se ministryni Heleně Langšádlové podařilo prosadit navýšení rozpočtu na vědu a výzkum oproti prvotnímu návrhu Ministerstva financí z května 2023, který byl ve výši 35,78 mld. Kč, o 4,4 mld. Kč na částku 40,19 mld. Kč.

celý text zprávy

1. 9. 2023

Novým náměstkem ministryně pro vědu, výzkum a inovace Heleny Langšádlové bude Pavel Doleček

Od 1. září bude novým náměstkem ministryně pro vědu, výzkum a inovace Heleny Langšádlové Pavel Doleček, který doposud působil jako prorektor pro strategickou spolupráci a rozvoj na Univerzitě Karlově.

celý text zprávy

Dokumenty 1 až 10 z 35