Úřad vlády nově přechází na doménu vlada.gov.cz. Více informací

Z médií

Dokumenty 31 až 40 z 176

3. 1. 2024

ČTK: Vláda vstoupí do řízení u ÚS o zrušení přísnějších podmínek předčasných důchodů

Praha - Vláda vstoupí do řízení u Ústavního soudu (ÚS), ve kterém hnutí ANO navrhuje zrušení přísnějších podmínek pro předčasné důchody. Bude usilovat o to, aby soud návrh opozičních poslanců zamítl, řekl novinářům po dnešním jednání kabinetu ministr pro legislativu Michal Šalomoun (za Piráty). Stejně se postaví i k dalšímu řízení, kde jeden ze senátů ÚS navrhuje zrušení části občanského soudního řádu, která se týká rozhodování o nákladech soudního řízení.

celý text zprávy

29. 12. 2023

Ministr Michal Šalomoun pro Luxury Prague Life: Pokud se schválí manželství pro všechny, tak bude mít konečně společnost klid

Michal Šalomoun je od roku 2021 ministrem pro legislativu a předsedou Legislativní rady vlády v České republice. V exkluzivním rozhovoru prozradil, jak se k politice dostal a jaká byla jeho cesta. Sdělil také svůj pohled na dezinformace a poradil, jak bojovat s dezinformacemi v bližším okruhu lidí. Jaký nejbizarnější argument v oblasti manželství pro všechny zaslechl a co podle něj brzdí procesy ohledně zákonů v České republice? To vše se dozvíte v novém rozhovoru s ministrem pro legislativu.

celý text zprávy

19. 12. 2023

Studio ČT24: V Česku je podle posledních informací na základě sankcí stále zmrazený majetek za zhruba 10 miliard

Jak uplatňování sankcí funguje? Funguje například ve Finsku. Mluvit o tom bude kolega, reportér Jiří Hynek s Karolínou Jelínkovou, kterou už zdravím ve studiu, Karolíno, dobré ráno. Dobré ráno. Nejprve ještě pohled z Česka. Nedávno jednala o sankcích sněmovní kontrolní komise. Tak o čem přesně?

celý text zprávy

16. 12. 2023

iRozhlas.cz: ‚Nešťastný signál.‘ Stát schvaluje protikorupční agendu, nevyčleňuje ale na ni dost lidí

Zákon o ochraně oznamovatelů či novela zákona o střetu zájmů. Protikorupční zákony, které v posledních měsících přijímá vláda, trpí společným nedostatkem. Nejsou na ně vyčleněny dostatečné kapacity úředníků, což je terčem kritiky protikorupčních organizací. S rozporem jde na vládu i chystaný zákon o lobbování. Resort financí kritizuje milionové náklady na registr lobbistů i šest dalších úředníků, kteří by měli novou agendu vyřizovat.

celý text zprávy

14. 12. 2023

HN: Odstraňování zbytečného papírování vázne. Brzdí ho také spory o povinné audity firem

Kabinet Petra Fialy (ODS) schválil už dva takzvané antibyrokratické balíčky. Odstraňování zbytečného papírování ze života podnikatelů a firem ale nejde tak rychle. Původní záměr schválit nový zákon o účetnictví tak, aby platil od ledna 2024, totiž ministři odložili o rok. Zákon přitom obsahuje důležitou změnu zejména pro menší firmy – konec povinného auditu účetnictví. Ministerstvo financí říká, že důvodem odkladu je mimořádný rozsah připomínek nejen od ostatních resortů, ale i z dalších připomínkových míst, například od profesních organizací.

celý text zprávy

8. 12. 2023

Rádio Prostor: Když zpochybňujete proceduru, nejste schopni zpochybnit podstatu dané věci, říká ministr pro legislativu Šalomoun

Vládní analytický úřad, novela zákona o veřejném ochránci práv a s tím související zřízení postu dětského ombudsmana. Dva přijaté antibyrokratické balíčky a zároveň hrozba pokut za pozdní přijímání evropských směrnic.

celý text zprávy

29. 11. 2023

Novinky.cz: Soudní přísedící z lidu budou jen u závažných násilných kauz, schválila vláda

Plán ministerstva spravedlnosti na výrazné omezení soudních přísedících z lidu ve středu schválila vláda. Novela by měla začít platit od poloviny příštího roku.

celý text zprávy

29. 11. 2023

ČRo Radiožurnál a Plus, Zprávy: Od příštího roku výrazně ubude přísedících u soudů

Nejspíš od příštího roku výrazně ubude přísedících. Návrh na jejich zrušení u většiny sporů dnes projedná vláda. Takzvaní soudci z lidu se mají nově podílet pouze na rozhodování krajských soudů o těch nejzávažnějších zločinech.

celý text zprávy

22. 11. 2023

Prima CNN: Odstranili jsme hardcore unijního deficitu, uvedl Šalomoun.

Jak unijní směrnice ovlivňují tvorbu tuzemských zákonů? I o tom hovořil ministr pro legislativu Michal Šalomoun (za Piráty) v pravidelném pořadu CNN Prima NEWS s názvem Co na to ministr. Jeden z méně známých členů vlády rovněž vysvětloval, jak úřad, který vede, funguje.

celý text zprávy

21. 11. 2023

iDNES.cz: Lobbing budou hlásit i profesní odbory nebo podnikatelské svazy

Rada vlády pro koordinaci boje s korupcí potvrdila, že v zákoně o lobbingu nemají být žádné výjimky nad rámec původního návrhu. Týká se to nejen mediálně propíraných příkladů typu prezident republiky, ale především profesních komor nebo podnikatelských svazů.

celý text zprávy

Dokumenty 31 až 40 z 176