Úřad vlády nově přechází na doménu vlada.gov.cz. Více informací

Z médií

Dokumenty 11 až 20 z 170

6. 2. 2024

M. Šalomoun pro Advokátní deník: Stáhnutí restů dřívějších vlád je úspěch, ale nesmíme polevit

Před svým nástupem do funkce uvedl, že jako ministr pro legislativu se chce zasadit o zlepšení kvality právního řádu a zrušení nevyhovujících předpisů. Začít chtěl u povinností drobných a středních podnikatelů. Zamýšlel také prosadit dodržování přezkumu právních norem, navržených ministerstvy, či snížení deficitu projednaných a přijatých evropských směrnic. Na to, jak se mu po dvou letech působení ve vládě daří realizovat původní plány a co by chtěl po dobu svého mandátu ještě stihnout, se redakce Advokátního deníku zeptala ministra pro legislativu a předsedy Legislativní rady vlády JUDr. MgA. Michala Šalomouna, Ph.D.

celý text zprávy

30. 1. 2024

České noviny: Česko dlouhodobě neřeší potírání korupce, chybí ochota, míní česká TI

Praha - Česko dlouhodobě nepodniká dostatečné kroky v potírání korupce a podle české pobočky mezinárodní organizace Transparency International (TI ČR) ji chybí strategické a programové řešení tohoto problému ze strany vládních představitelů i současné opozice. Politici i přes opakované sliby v předvolebních kampaních nemají snahu ani vůli aktivně tuto problematiku řešit, reagovala dnes TI ČR na výsledky pravidelného Indexu vnímání korupce (CPI) za minulý rok. Česko v něm získalo 57 bodů ze 100 možných a obsadilo 41. příčku ze 180 hodnocených zemí. Oproti předchozímu roku si polepšilo o jeden bod, v žebříčku zůstalo na stejném místě. Ministerstvo spravedlnosti vyzdvihlo, že ČR je v žebříčku korupce stále nejlepší z V4.

celý text zprávy

30. 1. 2024

Deník: V Česku asi vznikne ombudsman dětí. Bránit je bude v nemocnicích či u soudů

Na vládu míří návrh na zřízení dětského ombudsmana, který by řešil porušování práv dětí. K jeho ustavení vyzývají mezinárodní organizace. Uvítá ho i stávající veřejný ochránce práv.

celý text zprávy

30. 1. 2024

Mladá fronta DNES: Kancelář končící hlavy státu se má postarat i o novou

Nově zvolený český prezident by už příště neměl do své inaugurace bloudit Prahou a doufat, že mu některý politik nebo sponzor podá pomocnou ruku v době, než se oficiálně nastěhuje na Hrad.

celý text zprávy

27. 1. 2024

ČTK: Šalomoun předložil zákon, který má zajistit zázemí pro zvoleného prezidenta

Praha - Zajistit zvolenému prezidentovi zázemí na dobu mezi volbami a nástupem do úřadu má novela o Kanceláři prezidenta republiky (KPR), kterou předložil do připomínkového řízení ministr pro legislativu Michal Šalomoun (za Piráty). Předpis by KPR uložil zajišťovat obstarávání záležitostí spojených s přípravou zvoleného prezidenta republiky na výkon úřadu a jeho veřejnou činností.

celý text zprávy

24. 1. 2024

ČTK: Počet směrnic EU dlouhodobě nezapracovaných do práva ČR klesl ze 36 na devět

Praha 24. ledna - Vládě se za loňský rok podařilo snížit počet netransponovaných směrnic Evropské unie ze 36 na devět. Nezpracované zůstaly směrnice po předchozí vládě, v součtu za ně hrozila pokuta až dvě miliardy korun. Nyní zbývá devět směrnic s uplynulou lhůtou. ČTK o tom dnes informovala mluvčí ministra pro legislativu Michala Šalomouna (za Piráty) Jana Taušová. Vyplývá to také ze zprávy o přejímání legislativních závazků plynoucích z členství České republiky v Evropské unii za rok 2023, kterou dnes schválila vláda.

celý text zprávy

24. 1. 2024

České noviny: Vláda na 14 dní přerušila jednání o zákonu s pravidly pro lobbování

Praha - Kabinet přerušil projednávání zákona o lobbingu, který má stanovit transparentní pravidla pro lobbování a omezit hrozby korupce, střetu zájmů nebo klientelismu. Vláda se k projednávání vrátí za dva týdny, řekl novinářům premiér Petr Fiala (ODS). Proti aktuálnímu znění předlohy mají některé výhrady Piráti, mezi lobbisty by měla podle nich zařadit i například asistenty zákonodárců.

celý text zprávy

17. 1. 2024

TN.cz: Zubaři ze zemí mimo EU by mohli pracovat v Česku. Vláda to ale nechá na poslancích

Kromě poslanců ve středu jednala i vláda. Ministři řešili například senátní návrh o zapojení zubařů ze států mimo Evropskou unii do systému zdravotní péče v Česku. Vyjádřila k tomu ale neutrální postoj, novelu tak ve Sněmovně podle svého zvážení posoudí sami poslanci bez ohledu na doporučení kabinetu.

celý text zprávy

17. 1. 2024

Blesk: Jednání vlády: Kabinet kývl na tečku za Milostivým létem. K zubařům ze třetích zemí má neutrální postoj

S neutrálním stanoviskem vlády poputuje do dolní parlamentní komory návrh Senátu, který má umožnit zubním lékařům ze třetích zemí, zejména z Ukrajiny, aby mohli nově pracovat v ČR pod dohledem jiného stomatologa. Proti záměru tvůrců návrhu se již dříve postavil prezident České stomatologické komory Roman Šmucler, který hodlá novelu v případě přijetí napadnout u soudů. Kabinet se zabýval také integrací válečných uprchlíků z Ukrajiny nebo ochranou památek

celý text zprávy

10. 1. 2024

Šalomoun pro Reflex: Na dětského ombudsmana se bude moct dítě obrátit i bez vědomí rodičů. Pomůže i u soudu

Děti v Česku by mohly mít do roka svého vlastního ombudsmana. Vládní novelu zřizující tuto novou funkci čeká, poté co byly vypořádány připomínky, projednání Legislativní radou vlády a pak rozhodování kabinetu. Co vše bude moct řešit a proč je potřeba? Ptali jsme se ministra pro legislativu a předsedy Legislativní rady vlády Michala Šalomouna (nestr. za Piráty). Dětský ombudsman by podle něj měl pomoct rozhýbat systém v případě některých úřadů či institucí tam, kde při rozhodování týkajícího se práv dětí stagnuje. U extrémních a úzce vymezených komplikovaných případů bude moct vstupovat i do soudních řízení.

celý text zprávy

Dokumenty 11 až 20 z 170