Úřad vlády nově přechází na doménu vlada.gov.cz. Více informací

Z médií

Dokumenty 1 až 10 z 164

13. 2. 2024

Novinky.cz: V Česku je až 1500 lobbistů. Vláda jejich regulaci odsouvá

Už měsíce odsouvá vláda projednání zákona o lobbování, který má za cíl tuto činnost nasvítit a zregulovat. Viníkem průtahů jsou neshody, které v koalici panují zejména nad výčtem těch, kterých se má zákon týkat. Piráti prosazují, aby se lobbování hlásilo i u prezidenta a asistentů poslanců a senátorů, nebo v případě polostátního podniku ČEZ.

celý text zprávy

7. 2. 2024

Novinky.cz: Sněmovna podpořila omezení soudních přísedících u některých sporů

Omezení soudních přísedících u některých sporů ve středu v úvodním kole podpořila Poslanecká sněmovna. Plánuje to vládní novela, která si klade za cíl snížit byrokracii. Proti se v debatě vyslovovali primárně poslanci opozičního hnutí ANO. Nyní předloha zamíří k projednání do sněmovního ústavně-právního výboru.

celý text zprávy

7. 2. 2024

Poslanecká sněmovna: Ministr Šalomoun o novele zákona o soudech a soudcích

Minstr pro legislativu a předseda Legislativní rady vlády Michal Šalomoun na plénu Poslanecké sněmovny vysvětlil, proč vláda přistoupila k redukci přísedících u některých soudů. Jedním z důvodů je také cíl zrychlit a zefektivnit soudní řízení a snížení byrokracie, které vychází ze schváleného Antibyrokratického balíčku 2. Příslušná novela prošla 7. února 2024 prvním čtením dolní komory Parlamentu.

celý text zprávy

6. 2. 2024

Deník N: Lex ČEZ u ledu. Sledovaný zákon čeká na shodu koalice, ke schválení ji možná donutí Brusel

Poslanci ústavně-právního výboru minulý týden popáté odložili projednávání takzvaného lex ČEZ, a to na neurčito. Zákon by se tak měl začít diskutovat na plénu Sněmovny, a to bez stanoviska výboru. Ani k tomu ale nakonec nedojde, poslanci budou čekat na koaliční shodu. Rychleji však může zareagovat Evropská komise.

celý text zprávy

6. 2. 2024

M. Šalomoun pro Advokátní deník: Stáhnutí restů dřívějších vlád je úspěch, ale nesmíme polevit

Před svým nástupem do funkce uvedl, že jako ministr pro legislativu se chce zasadit o zlepšení kvality právního řádu a zrušení nevyhovujících předpisů. Začít chtěl u povinností drobných a středních podnikatelů. Zamýšlel také prosadit dodržování přezkumu právních norem, navržených ministerstvy, či snížení deficitu projednaných a přijatých evropských směrnic. Na to, jak se mu po dvou letech působení ve vládě daří realizovat původní plány a co by chtěl po dobu svého mandátu ještě stihnout, se redakce Advokátního deníku zeptala ministra pro legislativu a předsedy Legislativní rady vlády JUDr. MgA. Michala Šalomouna, Ph.D.

celý text zprávy

30. 1. 2024

České noviny: Česko dlouhodobě neřeší potírání korupce, chybí ochota, míní česká TI

Praha - Česko dlouhodobě nepodniká dostatečné kroky v potírání korupce a podle české pobočky mezinárodní organizace Transparency International (TI ČR) ji chybí strategické a programové řešení tohoto problému ze strany vládních představitelů i současné opozice. Politici i přes opakované sliby v předvolebních kampaních nemají snahu ani vůli aktivně tuto problematiku řešit, reagovala dnes TI ČR na výsledky pravidelného Indexu vnímání korupce (CPI) za minulý rok. Česko v něm získalo 57 bodů ze 100 možných a obsadilo 41. příčku ze 180 hodnocených zemí. Oproti předchozímu roku si polepšilo o jeden bod, v žebříčku zůstalo na stejném místě. Ministerstvo spravedlnosti vyzdvihlo, že ČR je v žebříčku korupce stále nejlepší z V4.

celý text zprávy

30. 1. 2024

Deník: V Česku asi vznikne ombudsman dětí. Bránit je bude v nemocnicích či u soudů

Na vládu míří návrh na zřízení dětského ombudsmana, který by řešil porušování práv dětí. K jeho ustavení vyzývají mezinárodní organizace. Uvítá ho i stávající veřejný ochránce práv.

celý text zprávy

30. 1. 2024

Mladá fronta DNES: Kancelář končící hlavy státu se má postarat i o novou

Nově zvolený český prezident by už příště neměl do své inaugurace bloudit Prahou a doufat, že mu některý politik nebo sponzor podá pomocnou ruku v době, než se oficiálně nastěhuje na Hrad.

celý text zprávy

27. 1. 2024

ČTK: Šalomoun předložil zákon, který má zajistit zázemí pro zvoleného prezidenta

Praha - Zajistit zvolenému prezidentovi zázemí na dobu mezi volbami a nástupem do úřadu má novela o Kanceláři prezidenta republiky (KPR), kterou předložil do připomínkového řízení ministr pro legislativu Michal Šalomoun (za Piráty). Předpis by KPR uložil zajišťovat obstarávání záležitostí spojených s přípravou zvoleného prezidenta republiky na výkon úřadu a jeho veřejnou činností.

celý text zprávy

24. 1. 2024

ČTK: Počet směrnic EU dlouhodobě nezapracovaných do práva ČR klesl ze 36 na devět

Praha 24. ledna - Vládě se za loňský rok podařilo snížit počet netransponovaných směrnic Evropské unie ze 36 na devět. Nezpracované zůstaly směrnice po předchozí vládě, v součtu za ně hrozila pokuta až dvě miliardy korun. Nyní zbývá devět směrnic s uplynulou lhůtou. ČTK o tom dnes informovala mluvčí ministra pro legislativu Michala Šalomouna (za Piráty) Jana Taušová. Vyplývá to také ze zprávy o přejímání legislativních závazků plynoucích z členství České republiky v Evropské unii za rok 2023, kterou dnes schválila vláda.

celý text zprávy

Dokumenty 1 až 10 z 164