V médiích

Dokumenty 51 až 60 z 65

8. 11. 2024

ČT24: Evropa se po Trumpově vítězství změnám nevyhne, shodují se vládní strany s opozicí

Ministr Marek Ženíšek byl 6. listopadu 2024 jedním z hostů pořadu Události, komentáře k tématu výsledku amerických prezidentských voleb a jeho dopadu na Evropu.

celý text zprávy

8. 11. 2024

Ekonom.cz: Postup vědy do praxe brzdí úřední nešvar. Nejlepší je nedělat nic

Do vědy v Česku by mělo v příštím roce přijít o tři miliardy korun více než letos. Část peněz půjde na vývoj umělé inteligence, čipů a kvantových technologií.

celý text zprávy

8. 11. 2024

Český rozhlas: Fyzik Tomáš Jungwirth získá Národní cenu Česká hlava za přínos ve spintronice

Národní cenu Česká hlava letos získá fyzik Tomáš Jungwirth z Fyzikálního ústavu Akademie věd za mimořádný přínos ve výzkumu spintroniky. Spintronika je obor využívající spinu elektronů k uchovávání, přenosu a zpracování informace. Vláda dnes schválila návrh na laureáta od ministra pro vědu, výzkum a inovace Marka Ženíška (TOP 09).

celý text zprávy

29. 10. 2024

Vědavýzkum.cz: RVVI navrhne vládě jmenovat Milana Jirsu novým předsedou GA ČR

V pátek 25. října 2024 se ve Strakově akademii konalo pravidelné zasedání Rady pro výzkum, vývoj a inovace, jíž předsedá ministr pro vědu, výzkum a inovace Marek Ženíšek. K důležitým bodům programu patřily schválení stanoviska k návrhu na změnu programu SIGMA nebo volby do orgánů Technologické agentury ČR a Grantové agentury ČR.

celý text zprávy

29. 10. 2024

Seznam Zprávy: AI v české státní správě? Když zaspíme, ekonomika neporoste, varují experti

Boom kolem generativní AI zatím českou státní správu nezměnil, na úřadech stále „jede“ spíše papír. Studie přitom vyčíslují, že při správném využití může AI Česku pomoct ušetřit miliardy eur.

celý text zprávy

24. 10. 2024

HN: Věda přijde o miliardy z EU, nemusí to být jen změna k horšímu. Ministr prozradil, jak oseká klíčový zákon

V Evropě je mnoho zemí, které dávají na výzkum více peněz, ale také některé, které dávají méně. Pořád je to v absolutních číslech 3,1 miliardy navíc, tedy o osm procent více. Celkem tak rozpočet pro vědu a výzkum bude 43,3 miliardy, což vnímám jako úspěch. Problém je však jinde. Velmi brzy nastane období, kdy přestanou přicházet peníze z Evropské unie, které dnes představují asi 10 miliard ročně . Na nich jsme v některých oblastech doslova závislí. Do tří čtyř let si musíme připravit polštář, ze kterého tyto oblasti budeme financovat. A určitě se to dotkne drahého přístrojového vybavení – nebude nadále možné, aby se pořizovaly tyto přístroje do každého centra a každého ústavu.

celý text zprávy

18. 10. 2024

Forbes: Blíž vědeckým špičkám. Nejbohatší český ústav otevře pobočku v Bostonu

„Je to velký den pro českou vědu. Otevření pobočky v Bostonu je vůbec první případ, kdy česká vědecká instituce otevírá pobočku takového významu v zahraničí. Vzhledem k historii ÚOCHB nemám pochyb o tom, že bude zdejší výzkum prosperovat a díky přístupu k důležitým hráčům v sektoru povede rychleji ke konkrétním aplikacím,“ okomentoval situaci ministr pro vědu, výzkum a inovace Marek Ženíšek.

celý text zprávy

8. 10. 2024

The Epoch Times: „Uvalení cel na čínské elektromobily je logický krok,“ říká ministr Ženíšek

Podle vyjádření ministra pro vědu, výzkum a inovace Marka Ženíška je uvalení cel na čínské elektromobily logický krok a dodává, že takzvaná Draghiho zpráva o klesání konkurenceschopnosti Evropské unie (EU)„jde správným směrem“.

celý text zprávy

4. 10. 2024

Novinky.cz: Brusel má zelenou k uvalení cel na čínské elektromobily

Evropská komise dostala zelenou k definitivnímu zavedení dodatečných cel u dovozu elektromobilů z Číny. Proti návrhu zavést cla se totiž nepostavila dostatečná většina členských států Evropské unie, uvedli diplomaté.

celý text zprávy

23. 9. 2024

ČVUT, VUT a ZČU spojily síly: Spolupráce univerzit v oblasti polovodičů otevře cestu k soběstačnosti

Tři české univerzity, České vysoké učení technické v Praze (ČVUT), Vysoké učení technické v Brně (VUT) a Západočeská univerzita v Plzni (ZČU) podepsaly memorandum o spolupráci v oblasti polovodičů. Zaměří se na přípravu nových specialistů a podporu vývoje technologií. Evropa, a tedy i Česká republika, čelí výzvě stát se méně závislou na dovozu čipů a polovodičových komponent z Asie. Na slabá místa v dodavatelských řetězcích poukázala zejména pandemie Covid-19. Výpadky dodávek vedly k dlouhým zpožděním výroby, od automobilového průmyslu po spotřební elektroniku. Národní polovodičová strategie, která je nyní v ČR v meziresortním připomínkovém řízení, usiluje o vybudování domácího výzkumného a výrobního zázemí, které by v budoucnu pomohlo takovým krizím předcházet.

celý text zprávy

Dokumenty 51 až 60 z 65