Z médií

Dokumenty 81 až 90 z 280

10. 4. 2024

Noční Radiožurnál - Zprávy: Na práva dětí má od příštího roku dohlížet dětský ombudsman

Na práva dětí má od příštího roku dohlížet dětský ombudsman, schválila to vláda. Česko patří spolu s Německem, Rakouskem a Portugalskem mezi čtyři země Evropské unie, které dětského ochránce práv doteď nemají. Ministr pro legislativu Michal Šalomoun z Pirátů upřesňuje, co přesně by měl mít nový ombudsman na starosti.

celý text zprávy

10. 4. 2024

Blesk: Děti dostanou vlastního ombudsmana, rozhodla vláda. Ministr Šalomoun: Napravujeme nedostatky

Zřízení dětského ombudsmana schválila dnes v rámci novely zákona o veřejném ochránci práv vláda. V tiskové zprávě to uvedl ministr pro legislativu Michal Šalomoun (za Piráty). Návrh předložený vládě počítal i s tím, že veřejný ochránce práv bude nově vykonávat také úkoly národní lidskoprávní instituce (NHRI). Ke zřízení dětského ochránce práv Česko dlouhodobě nabádá Výbor pro práva dětí OSN na základě Úmluvy o právech dítěte, která začala platit v Československu v únoru 1991. Předpis by mohl být účinný od příštího roku, záležet bude na rychlosti projednávání ve Sněmovně.

celý text zprávy

10. 4. 2024

iDNES: Návrh, který neměl pustit do vlády Babiše, narazil na výhrady v koalici

Na začátku byla snaha pětikoalice vrátit do zákona podmínku, aby se kandidáti do vlády museli vykázat čistým lustračním osvědčením. Kdyby to koalice prosadila, byl by to problém pro hlavního soupeře koalice, šéfa ANO Andreje Babiše, který chce být opět premiérem. Čisté lustrační osvědčení totiž nemá a soudí se.

celý text zprávy

6. 4. 2024

ČTK: Vláda projedná zřízení dětského ombudsmana a národní lidskoprávní instituce

Praha - Zřízení dětského ombudsmana a národní lidskoprávní instituce (NHRI) je hlavním cílem novely zákona o veřejném ochránci práv, kterou projedná ve středu vláda. Podle dřívějšího vyjádření ombudsmana Stanislava Křečka je Česko kritizováno za to, že tyto orgány dosud nezřídilo a patří k menšině států, které je v Evropě nemají. Materiál dostává vláda v několika podobách podle náročnosti na rozpočet, ministerstva se v názoru na preferovanou variantu v připomínkovém řízení neshodla.

celý text zprávy

5. 4. 2024

E15: Stát nemá pro rozhodování kvalitní analýzy, chceme to změnit, říká ministr Šalomoun

Ve Fialově vládě na sebe upozornil přípravou antibyrokratických balíčků, které by měly snížit zátěž pro podnikatele a malé živnostníky. Nyní se dokončuje třetí a v přípravě je čtvrtý. „Vláda došla k takovéto koaliční dohodě. Mohou přijít nějaké změny, ale doufám, že se dohoda dodrží,“ říká ministr pro legislativu a předseda Legislativní rady vlády Michal Šalomoun (nestraník za Piráty) k připravovanému zákonu o regulaci lobbingu, který byl také jedním z témat rozhovoru s e15. Za svůj hlavní úkol Šalomoun považuje posílení analytické kapacity státu, protože důležitá rozhodnutí podle něj často nevznikají na základě kvalitně zpracovaných dokumentů.

celý text zprávy

5. 4. 2024

E15: Čeští lobbisté vystoupí ze stínů. Nový zákon zavádí jejich veřejně přístupný rejstřík

Do sněmovny už brzy zamíří zákon o regulaci lobbingu, který může Česku zásadně pomoci v protikorupčním tažení. Zákonodárci mají k přijetí dlouho odkládané normy jeden důvod navíc: Na jeho schválení je navázáno čerpání financí z Evropské unie. Jak ukazuje praxe ze zahraničí, databáze lobbistů, kterou zákon zavádí, může poodhalit konání i tak tajemných postav, jakou byl Martin Nejedlý, poradce exprezidenta Zemana.

celý text zprávy

1. 4. 2024

ČTK: Do českého práva bylo za 20 let členství v EU začleněno na 2500 předpisů EU

Praha 1. dubna (ČTK) - Právo Evropské unie se v současnosti skládá z více než 30.000 předpisů, z nichž zejména nařízení jsou přímo aplikovatelná. Podle ministra pro legislativu Michala Šalomouna (za Piráty) tak aktuálně ČR eviduje přibližně 2500 předpisů EU, které byly za 20 let členství Česka v EU začleněny do českého právního řádu. Implementovat nyní zbývá 38 směrnic, z toho sedm po lhůtě k tomu určené, sdělil ČTK ministr.

celý text zprávy

29. 3. 2024

Události ČT: Pracovna či jednací místnost. Novela počítá se zázemím pro nově zvolenou hlavu státu

Vládní novela, kterou se nejspíš už v dubnu začne zabývat sněmovna, ukládá prezidentské kanceláři povinnost zajistit zázemí pro nově zvolenou hlavu státu. Mezi zvolením a složením prezidentského slibu by měl nastupující prezident automaticky k dispozici třeba jednací místnost nebo pracovnu.

celý text zprávy

27. 3. 2024

E15: Česko pohnulo s mankem v přijímání směrnic EU. Před dvěma lety jich hořelo až 36

Kabinetu Petra Fialy se daří vypořádat s jedním dluhem, který mu zanechaly předchozí vlády: se začleňováním unijních směrnic do českého práva. V době nástupu vlády pětikoalice mělo Česko 36 těchto nařízení s „prošlou lhůtou“, teď už jich zbývá implementovat jen sedm. Pokud by Česko problém ignorovalo, hrozily by mu žaloby a pokuty od Evropské komise i komplikace při čerpání unijních peněz.

celý text zprávy

20. 3. 2024

ČT24: Minimální mzda má do roku 2029 odpovídat 47 procentům průměrné mzdy, schválila vláda

Minimální mzda by měla do roku 2029 růst tak, aby odpovídala 47 procentům průměrné mzdy. Zaručené mzdy podle odbornosti, odpovědnosti a náročnosti práce by měly od příštího roku platit už jen pro veřejný sektor, ne pro firmy. Počítá s tím novela zákoníku práce, kterou schválila vláda. Kabinet rovněž podpořil návrh novely energetického zákona, která zavádí do legislativy pravidla pro ukládání a agregaci elektřiny. Vláda naopak přerušila projednávání novely o rozdělování výnosů z emisních povolenek. Kabinet nenašel shodu v tom, kdo bude příjemcem prostředků, zda ministerstvo průmyslu nebo resort životního prostředí.

celý text zprávy

Dokumenty 81 až 90 z 280