Další aktuality

6. 9. 202416:02

Rada pro výzkum, vývoj a inovace navrhla na Národní cenu vlády Česká hlava za rok 2024 profesora Tomáše Jungwirtha

V pátek 6. září 2024 se ve Strakově akademii uskutečnilo pravidelné zasedání Rady pro výzkum, vývoj a inovace, jíž předsedá ministr pro vědu, výzkum a inovace Marek Ženíšek. Radní rozhodli o návrhu na udělení Národní ceny vlády Česká hlava. Na programu byly rovněž aktuální informace o přípravě rozpočtu a projednání Hospodářské strategie České republiky.

Rada pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI, Rada) v úvodním tajném hlasování o návrhu na udělení vědeckého ocenění Národní cena vlády Česká hlava za rok 2024 z doručených nominací zvolila prof. Tomáše Jungwirtha, Ph.D., za jeho mimořádný přínos ve výzkumu spintroniky.

„Národní cena vlády představuje nejvyšší ocenění udělované osobnostem české vědy a výzkumu za jejich celoživotní úspěšné a výjimečné expertní působení s mezinárodním dosahem. Nominace pravidelně reprezentují ty nejlepší odborníky v širokém spektru oborů, kteří dosahují uznání i ve světovém měřítku,“ sdělil k výslednému návrhu na ocenění ministr Ženíšek. Návrh bude předložen vládě ke schválení.

Ministr dále informoval členy RVVI o aktuální podobě návrhu zákona o státním rozpočtu ČR na rok 2025 s výhledem na léta 2026 a 2027. Na vědu, výzkum a inovace má být na příští rok alokováno 43,3 mld. Kč, to je meziroční nárůst o 8 %. „Co se týče vyjednané částky, jedná se o nejvyšší navýšení od roku 2017. Jsem spokojený, že se mi podařilo prosadit, co jsem si předsevzal,“ komentoval aktuální podobu návrhu rozpočtu na vědu, výzkum a inovace ministr Ženíšek.

RVVI poté odsouhlasila zveřejnění vybraných výsledků hodnocení na národní úrovni v Modulech 1 a 2. Výsledky budou v uživatelsky přívětivé podobě k dispozici na webu https://hodnoceni.rvvi.cz/. Výzkumné organizace mohou poskytnout zpětnou vazbu ke zveřejněným výstupům do 30 dnů od data jejich zpřístupnění.

Ve druhé části jednání se radní mj. seznámili s materiálem Hospodářské strategie České republiky, který předložilo Ministerstvo průmyslu a obchodu. Strategie je komplexním a klíčovým dokumentem určujícím směr hospodářské politiky státu pro nejbližších 10 až 15 let a reaguje na výzvy, jakými jsou změny geopolitického prostředí, demografický vývoj, klimatická krize či technologická transformace. Mezi stěžejní ambice Hospodářské strategie patří synergie výzkumu, vývoje a inovací zejména s průmyslem a energetikou. Dokument nahrazuje aktuálně platnou Inovační strategii ČR.

V závěru jednání byli členové RVVI informování o spuštění aktualizované verze Informačního systému VaVaI, který nově obsahuje např. sekci interaktivních analýz.

Prof. Tomáš Jungwirth, Ph.D.

Profesor Jungwirth je význačnou osobností české i světové vědy a je známý svými výjimečnými schopnostmi propojovat experimentální a teoretický fyzikální výzkum s detailními znalostmi informačních technologií. S kolegy z Fyzikálního ústavu AV ČR a Univerzity Karlovy vytvořil jedno z nejvýznamnějších světových center výzkumu spintroniky.

S jeho přispěním se výzkum spintroniky založené na antiferomagnetech zařadil do mezinárodních cestovních map výzkumu a vývoje budoucích informačních technologií a v této oblasti výzkumu získal i prestižní ERC Advanced Grant. Vědecké úsilí týmu prof. Jungwirtha vedlo k objevu altermagnetismu (získal tak svůj druhý ERC Advanced Grant).

V tomto směru publikoval se svými spolupracovníky na mezinárodní úrovni řadu vědeckých prací a experimentálně potvrdil existenci altermagnetismu. Objev vzbudil mimořádnou pozornost nejen ve vědecké komunitě, články o objevu vyšly v Science, Nature, Science News nebo The Economist.

V rámci národní expertní skupiny pomáhá Tomáš Jungwirth v přípravě přihlášek mladých vědců z českých výzkumných organizací do soutěží o ERC granty. Výraznou stopu zanechal i ve vědní politice během svého působení v Radě pro výzkum vývoj a inovace (2011–2018), ve Vědecké radě Grantové agentury ČR a v Scientific Council of the European Research Council. Zároveň je vyhledávaným popularizátorem vědy pravidelně zvaným na veřejné přednášky, do pořadů o vědě, v řadě domácích a zahraničních médií byly otištěny jeho rozhovory a vědecko-populární články. Během své kariéry publikoval Tomáš Jungwirth 260 článků v odborných časopisech, z toho 40 v rodině časopisů Science/Nature (40.000 citací).

Od roku 2007 působí Tomáš Jungwirth jako vedoucí Oddělení spintroniky a nanoelektroniky Fyzikálního ústavu AV ČR. Je profesorem na Fakultě fyziky a astronomie na University of Nottingham ve Velké Británii.