E15: Vondra: Pravice musí zabránit rozkolu
E15: 1.12.2008, autoři: Jan Žižka, Alexandr Vondra
ODS by podle vicepremiéra neměla následovat „polský scénář“
Politika
Praha
Rozbouřené vody v ODS se ještě více rozvířily kvůli spekulacím, že by v Česku mohla s podporou Václava Klause vzniknout nová euroskeptická strana Libertas. Vicepremiér Alexandr Vondra v této souvislosti varuje před tříštěním zdejší pravice.
* E15: Obáváte se vzniku nové strany v Česku?
Projekt Libertas je projektem Declana Ganleyho (odpůrce Lisabonské smlouvy v Irsku – pozn. red.). Myslím, že Libertas nemá v dohledné době na celoevropské úrovni šanci. V Evropě neexistuje politický národ, který by byl připraven volit celoevropsky jednu stranu. A pokud jde o vývoj v Česku, nevím, jestli k založení nějaké strany dojde. Ale nevěřím, že je možné jenom na odporu k Lisabonské smlouvě postavit smysluplný politický program.
* E15: Ta motivace nemusí být dána pouze odporem k Lisabonské smlouvě. Je zde křídlo v O DS, které není spokojeno s vývojem ve straně…
Kdo to je? Juraj Raninec?
* E15: Třeba ta část strany, která prohraje na nadcházejícím kongresu. Nemohlo by se pak k nové straně přihlásit více nynějších členů ODS?
Uvidíme. Já si myslím, že by ODS měla zůstat jednotná. Je to tradiční strana, která má důležité místo na české politické scéně. Pokud by tady mělo docházet k nějaké fragmentaci pravice, tak dopadneme jako v Polsku. Tam se touto cestou kdysi vydali a pak se z toho deset let nebyli schopni vyhrabat.
* E15: Týdeník Reflex před několika dny zveřejnil záznam jednání premiéra Topolánka s francouzským prezidentem Sarkozym. Nehrozí, že se kvůli tomuto úniku informací ještě více zkomplikuje proces přebírání předsednictví od Francie?
Francie je velká země s dynamickým prezidentem, snaží se skutečně vést Evropu a cítí, že na to má jakýsi nárok. To samozřejmě občas naráží v hlavních městech jiných zemí EU. Je evidentní, že naše předsednictví nemůže být stejné. Jsme jiná země, jinak veliká, jinak vlivná, s jinou historickou tradicí. Budeme se snažit dotahovat kompromisy, nemůžeme nikoho válcovat. My jsme se nedávno ozvali, když francouzský prezident po schůzce s ruským prezidentem řekl něco, k čemu neměl mandát (zpochybnění amerického protiraketového štítu ve střední Evropě – pozn. red.). Občas se i nám stane, že se musíme za něco omluvit. To je příklad toho materiálu, který unikl na veřejnost.
* E15: Nehrozí, že Francouzi mohou tuto záležitost v budoucnu znovu vytáhnout?
Vždy mohou něco vytáhnout, my také můžeme vždy něco vytáhnout. Ale já si myslím, že cestou ke spolupráci je vytahovat spíše pozitivní věci než některé chyby, které se staly.
* E15: Jak zareagujete na to, že ČSSD dala přednost svému požadavku předčasných voleb před smírem s vládou během českého předsednictví?
Myslím, že představa předčasných voleb v červnu 2009 je naprosto nesmyslná. Těch šest měsíců předsednictví nemá sloužit k tomu, abychom tady ukazovali svaly a vedli vyhrocenou ideovou válku. Předsedat nebude jenom vláda, předsedat bude celé Česko, a v tomto ohledu je třeba spolupracovat s opozicí aspoň na nějaké minimální úrovni.