Úřad vlády nově přechází na doménu vlada.gov.cz. Více informací

Visegrádská skupina byla založena 15. února 1991 podpisem Deklarace o spolupráci mezi Českou a Slovenskou federativní republikou, Polskou republikou a Maďarskou republikou na cestě evropské integrace v maďarském Visegrádu. Hlavním účelem visegrádské spolupráce v době jejího vzniku byla vzájemná podpora všech tří (dnes čtyř) postkomunistických zemí při společném úsilí o začlenění do euroatlantických struktur. I po vstupu do Severoatlantické aliance a Evropské unie zůstává Visegrádská skupina velmi důležitým regionálním uskupením. V4 patří k pilířům české středoevropské politiky, je úspěšnou platformou podporující další rozvoj evropské spolupráce.

14. 8. 2018

Co je to Visegrádská skupina

Visegrádská skupina byla založena 15. února 1991 v maďarském Visegrádu. Hlavním úkolem V4 v době jejího vzniku byla vzájemná podpora všech tří (dnes čtyř) postkomunistických zemí při společném úsilí o začlenění do euroatlantických struktur. I po vstupu do Severoatlantické aliance a Evropské unie je V4 velmi důležitým regionálním uskupením.

celý text zprávy

14. 8. 2016

Předsednictví ČR ve Visegrádské skupině 2015/2016

Česká republiky naposledy Visegrádské skupině předsedala od 1. července 2015 do 30. června 2016.

celý text zprávy

12. 2. 2016

25 let od založení Visegrádské skupiny

V pondělí 15. února 2016 uplynulo 25 let od založení Visegrádské skupiny, aliance čtyř států střední Evropy: Česka, Maďarska, Polska a Slovenska. Při této příležitosti se v Praze uskutečnil summit předsedů vlád zemí Visegrádu. Premiér ČR Bohuslav Sobotka, premiérka Polska Beata Szydlová, premiér Maďarska Viktor Orbán a premiér Slovenska Robert Fico se setkali s lídry Makedonie a Bulharska. Hlavními tématy summitu byly řešení migrační krize a spolupráce zemí V4 se zeměmi Balkánu.

celý text zprávy