Úřad vlády nově přechází na doménu vlada.gov.cz. Více informací

Tiskové zprávy

14. 9. 2023 14:57

Ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák navštívil francouzský Štrasburk

Ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák navštívil ve středu 13. 9. 2023 francouzský Štrasburk. Zúčastnil se projevu o stavu Unie (SOTEU), sešel se s českými europoslanci a také předsedy frakcí EPP a Renew.

Na půdě Evropského parlamentu se ministr Dvořák zúčastnil projevu o stavu Unie, který přednesla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen. „Zaujala mě zcela nová myšlenka a postoj Evropské komise, týkající se kontroly výše státních subvencí u čínských elektrických automobilů“, řekl ministr.

Z projevu dále vyzdvihl potřebu ochrany před násilím a nezbytnou potřebu vést diskusi o rozšiřování EU o další státy. „Vítám záměr Komise připravit analýzu o tom, jaké změny  a v jakých oblastech musíme provést, aby mohlo dojít k rozšíření o další státy, jakými jsou například Ukrajina Moldavsko či země Západního Balkánu“, dodal k projevu Dvořák.

Ministr se dále setkal s poslancem Evropského parlamentu a předsedou Evropské lidové strany (EPP) Manfredem Weberem. „Probrali jsme problematiku rozšiřování a také plány EPP do dalších období“, okomentoval setkání ministr.

O tom, co očekávají Češi od Unie, se ministr bavil s českými europoslanci. „Spektrum názorů je s ohledem na naše polické působení široké, ale důležité je, že jsme se shodli, že vzájemná koordinace, obzvlášť u některých klíčových pozic a otázek, je nezbytně potřebná“, řekl po setkání Martin Dvořák.

Svou cestu pak zakončil schůzkou s europoslancem a předsedou frakce Renew Stéphanem Séjourné. „Rozuměli jsme si, na spoustu věcí máme stejný názor“, zakončil ministr Dvořák.

vytisknout   e-mailem   Facebook   síť X