Úřad vlády nově přechází na doménu vlada.gov.cz. Více informací

Tiskové zprávy

25. 10. 2023

Významný den – „Den vstupu Česka do Evropské unie“

Dnes vkládáme do meziresortního připomínkového řízení návrh na úpravu Zákona o státních svátcích, o významných dnech a o dnech pracovního klidu. Cílem novely je zavést nový významný den – „Den vstupu Česka do Evropské unie“.

celý text zprávy

24. 10. 2023

Zasedání Rady pro obecné záležitosti (GAC) v Lucemburku, 24. 10. 2023

Španělský návrh na změnu nařízení o užívání jazyků, horizontální diskuse o právním státu, „demografický toolbox“, pracovní oběd ministrů k budoucnosti Evropy zaměřený na přípravu na rozšíření a případné institucionální reformy a příprava říjnové Evropské rady. To byl program říjnové Rady pro obecné záležitosti (GAC) v Lucemburku, na které zastupoval Česko ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák.

celý text zprávy

19. 9. 2023

Zasedání Rady pro obecné záležitosti (GAC) v Bruselu, 19. 9. 2023

Dne 19. září 2023 zastupoval ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák Česko v Bruselu na již druhé Radě pro obecné záležitosti (GAC) pod taktovkou španělského předsednictví. Ministři členských zemí měli na programu přípravu říjnové Evropské rady, diskutovali o prioritách EU na následující rok, proběhla debata v rámci každoročního dialogu Rady o právním státu a na agendu byl zařazen také španělský návrh na změnu nařízení o užívání jazyků.

celý text zprávy

14. 9. 2023

Ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák navštívil francouzský Štrasburk

Ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák navštívil ve středu 13. 9. 2023 francouzský Štrasburk. Zúčastnil se projevu o stavu Unie (SOTEU), sešel se s českými europoslanci a také předsedy frakcí EPP a Renew.

celý text zprávy

6. 9. 2023

Výjezd do regionů - východní Čechy

Ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák se v pondělí 4. 9. 2023 vydal na další ze svých výjezdů do regionů a navštívil východní Čechy.

celý text zprávy

11. 7. 2023

MPO předalo Evropské komisi aktualizaci Národního plánu obnovy a spolu s Komisí spouští mediální kampaň

Ministerstvo průmyslu a obchodu odeslalo Evropské komisi (EK) revidovaný Národní plán obnovy (NPO), soubor investic a reforem, jejichž cílem je modernizace České republiky, zlepšení života občanů a zvýšení konkurenceschopnosti české ekonomiky. Česko může v rámci plánu získat až 169 miliard korun. MPO zároveň k Národnímu plánu obnovy spouští mediální kampaň, která poběží zejména na sociálních sítích a také v rádiu. Součástí této kampaně je aktualizovaný web www.planobnovycr.cz.

celý text zprávy

10. 7. 2023

Zasedání Rady pro obecné záležitosti (GAC) v Bruselu, 10. 7. 2023

První Rada pro obecné záležitosti (GAC) pod taktovkou španělského předsednictví se konala dne 10. července 2023 v Bruselu. Česko na Radě zastupoval ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák. Ministři členských zemí se zabývali prioritami španělského předsednictví, revizí víceletého finančního rámce a vyhodnocením každoročního dialogu o právním státu.

celý text zprávy

27. 6. 2023

Zasedání Rady pro obecné záležitosti (GAC) v Lucemburku, 27. 6. 2023

Příprava červnové Evropské rady, evropský semestr, osmnáctiměsíční program tria Španělsko – Belgie – Maďarsko nebo reforma voleb do Evropského parlamentu. Těmito tématy se zabývala červnová Rada pro obecné záležitosti (GAC) v Lucemburku, kde Česko reprezentoval ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák.

celý text zprávy

15. 6. 2023

Vláda požádá v rámci Národního plánu obnovy Evropskou komisi o půjčku. Na investice půjde 137,4 miliard korun

Vláda schválila aktualizovaný Národní plán obnovy, jehož součástí je půjčka z Nástroje pro oživení a odolnost. Podle aktualizace získá Česko dalších 33,4 miliardy korun na grantech, dalších 137,4 miliard korun si od Evropské komise za velmi výhodných podmínek půjčí. Oproti původnímu plánu z roku 2021 se tak investice z Národního plánu obnovy zhruba zdvojnásobí. Finance budou použity na projekty, které nastartují českou ekonomiku, zajistí čistější a levnější energie, lepší dostupnost bydlení nebo moderní vzdělávání.

celý text zprávy

4. 5. 2023

Ministrem pro evropské záležitosti se stal Martin Dvořák

Prezident Petr Pavel dnes jmenoval do funkce nového ministra pro evropské záležitosti Martina Dvořáka (STAN). Předseda vlády Petr Fiala následně uvedl nového ministra do úřadu. Mezi jeho priority bude patřit podpora Ukrajiny na evropské úrovni, intenzivní komunikace se zástupci členských států s cílem významně posilovat postavení České republiky, podílet se na řešení problematiky rozšiřování EU, které je jednou z priorit české zahraniční politiky, či dokončení prací na půjčce od Evropské komise z Nástroje pro oživení a odolnost, o kterou Česká republika oficiálně projevila zájem na konci března.

celý text zprávy