EN

Vláda České republiky

Projev předsedy vlády Jiřího Rusnoka na zahájení 68. zasedání Valného shromáždění OSN, New York, 27. září 2013

Projev premiéra Jiřího Rusnoka na zahájení 68. zasedání Valného shromáždění OSN, New York, 27. září 2013.
Projev premiéra Jiřího Rusnoka na zahájení 68. zasedání Valného shromáždění OSN, New York, 27. září 2013.

Vážený pane předsedo,

nejprve mi dovolte, abych Vám poblahopřál ke zvolení předsedou 68. zasedání Valného shromáždění OSN.

Toto Valné shromáždění se koná v době, kdy čelíme výrazným výzvám. Rád bych zmínil několik z nich, které považuji za nejpalčivější.

  • Světová ekonomika zůstává i nadále zranitelná, zdá se však, že se pomalu vydáváme směrem k hospodářské obnově a růstu.
  • Bezpečnostní situace se v mnoha částech světa zlepšuje, nicméně jsme svědky mnoha lokálních konfliktů, které ohrožují rovnováhu v celých regionech. Konflikt v Sýrii musí být ukončen na základě politicky dosaženého řešení.
  • Nebezpečí jaderného konfliktu se zmenšuje, a to díky klesajícímu počtu jaderných hlavic a nosičů jaderných zbraní vlastněných jadernými mocnostmi. Nicméně v současné době stagnující jednání smluvních stran Smlouvy o nešíření jaderných zbraní by měla být důvodem k znepokojení.
  • Základní lidská práva a svobody jsou v mnoha zemích stále ohrožovány.
  • Rozdíl mezi bohatými a chudými se neustále zvětšuje, a to i přes značné úsilí hlad a chudobu ve světě zmírnit. Zároveň však mnohé země dokázali tento rozdíl zmenšit.

Chceme-li se těmto a dalším výzvám postavit, pak je mezinárodní spolupráce klíčová. OSN je pro posílení světového úsilí a získání prostředků potřebných pro tento úkol tím nejvhodnějším orgánem. Svět se mění, a proto se musí přizpůsobit i jeho tradiční platforma. OSN jako taková a Valné shromáždění, Rada bezpečnosti a Hospodářský a sociální výbor jakožto její hlavní orgány se musí těmto výzvám společně účinným způsobem postavit. Již na začátku bychom měli stanovit realistické plány a postupy. Jejich implementace však nebude možná bez nezbytné politické vůle.

Vážený pane předsedo,

pověst státu nezávisí pouze na velikosti jeho hospodářského výsledku, ale také na jeho připravenosti aktivně se zapojit do řešení výzev v současném globalizovaném světě. Česká republika jakožto země s historickou zkušeností s  nedemokratickým režimem je připravena podělit se o své zkušenosti spojené s přechodem k demokracii a zemím procházejícím tímto procesem nabídnout svou pomoc, prostředky a know-how.

Tento rok bude pro evropské hospodářství přelomový. Nemohu nic než souhlasit se stanoviskem předsedy Evropské rady panem Hermanem Van Rompuyem, který promluvil jménem Evropské unie a jejích členských států s ohledem na roli EU ve světě. Hospodářství České republiky je silně svázáno s dalšími evropskými ekonomikami a jako takové využívá výhod společného vnitřního trhu s 500 miliony spotřebitelů. České hospodářství je velmi závislé na mezinárodním obchodě a pevně věřím, že volný a spravedlivý obchod je jedním z nejvhodnějších nástrojů, jak zlepšit světovou hospodářskou situaci. Měl by být obnoven mnohostranný přístup k obchodním otázkám a posílena spolupráce se Světovou obchodní organizací. Novému vedení Světové obchodní organizace upřímně přeji mnoho úspěchů.

Vážený pane předsedo,

při zmírňování ozbrojených konfliktů mezi členskými státy a uvnitř jejich hranic hrála OSN vždy klíčovou roli. Její úloha při napomáhání vyřešení konfliktu v Sýrii je zásadní. Potvrzené užití chemických zbraní v Sýrii je hluboce znepokojující. Jakékoli použití chemických zbraní je nepřijatelné. Ať už dal příkaz k chemickému útoku kdokoli, vážně porušil zásadu odpovědnosti chránit civilní obyvatelstvo. To je válečný zločin a zločin proti lidskosti a pachatelé by se z něj měli zodpovídat před Mezinárodním trestním soudem.

Česká republika vítá rozhodnutí Výkonné rady Organizace pro zákaz chemických zbraní o rychlém zničení syrských chemických zbraní, které jak doufám bude přijato dnes v Haagu, a očekává, že bude k tomuto tématu přijata v nejbližších hodinách rezoluce Rady bezpečnosti OSN.

Tento konflikt nemá vojenské řešení, Sýrii přinese mír pouze politicky sjednaná dohoda. Česká republika vyzývá všechny strany a zejména syrskou vládu, aby plně implementovaly ženevské komuniké z roku 2012. Česká republika podporuje a i nadále bude podporovat úsilí OSN a Mezinárodního výboru Červeného kříže uspokojit rostoucí humanitární potřeby v Sýrii a v sousedních zemích.

Česká republika tradičně věnuje mírovému procesu na Blízkém východě velkou pozornost a nedávný vývoj považuje za příznivý. Doufám, že přímá jednání mezi Izraelem a Palestinou, jejichž cílem jsou dva státy existující vedle sebe v míru a vzájemném bezpečí, budou úspěšná. Pouze takové řešení, které bude vyjednáno přímo mezi oběma stranami, má šanci, že bude realizováno a bude trvalé.

Česká republika oceňuje vývoj transformačního procesu v Myanmaru. Důrazně vyzývám vedoucí představitele této země, aby v souladu se svými veřejnými prohlášeními aktivně realizovali proces novelizace ústavy s cílem zlepšit demokratické standardy v zemi.

Jak jsem již uvedl, úloha OSN při řešení ozbrojených konfliktů je nepostradatelná. Mírové operace OSN jsou důležitým nástrojem pro trvalé a udržitelné řešení násilných konfliktů po celém světě. V posledních letech se Česká republika na operacích OSN podílela relativně malou měrou a v současné době je připravena množství vojenských sil v mírových operacích podstatně zvýšit.

Vážený pane předsedo,

Česká republika jakožto země, která nevlastní jaderné zbraně, vždy pevně hájila právo bez rozdílu rozvíjet, zkoumat a využívat jadernou energii k mírovým účelům. Nicméně toto právo by mělo být plně vykonáváno pouze v souladu s dodržováním všech závazků v oblasti nešíření jaderných zbraní.

Česká republika podporuje implementaci všech článků Smlouvy o nešíření jaderných zbraní, včetně jaderného odzbrojení. Dlouhodobého cíle úplného odstranění jaderných zbraní může být dosaženo pouze v případě, že tento režim nešíření jaderných zbraní splní veškeré požadavky kladené na jeho posílení.

V Praze, hlavním městě České republiky, došlo k podpisu historicky významné dohody mezi Spojenými státy a Ruskou federací o dalším snižování počtu jaderných zbraní. To dalo podnět k výroční konferenci s názvem Pražská agenda, jejímž hlavním cílem je nešíření jaderných zbraní a odzbrojení. Česká republika je připravena vyvíjet další činnost v této oblasti.

Je politováníhodné, že jednání v rámci Konference o odzbrojení, jakožto jediného mnohostranného orgánu pro vyjednávání v oblasti jaderného odzbrojení a nešíření jaderných zbraní, jsou více než 15 let na mrtvém bodě. Česká republika je jedním z nejaktivnějších pozorovatelských států a podporuje oživení této Konference ve všech oblastech její činnosti i její budoucí rozšíření. Nadcházející setkání skupiny vládních expertů ohledně Smlouvy o zákazu výroby štěpných materiálů považujeme za krok správným směrem.

Česká republika vysoce oceňuje, že mezinárodní společenství konečně dokončilo jednání o Smlouvě o obchodu se zbraněmi. Naše interní procesy týkající se ratifikačního procesu již započaly, a jakmile se sejde nový Parlament České republiky, Smlouva bude předložena k ratifikaci.

Vážený pane předsedo,

rád bych se s Vámi podělil o svůj pohled na úlohu rozvojových cílů tisíciletí, na budoucí rozvojovou agendu a na některé její klíčové prvky.

Česká republika byla již od začátku aktivně zapojena do debat ohledně stanovení nové rozvojové agendy a je připravena a odhodlána účastnit se její implementace.

Jak již uvedl generální tajemník OSN ve své nedávné zprávě, rozvojové cíle tisíciletí jsou tím nejúspěšnějším celosvětovým podnětem boji proti chudobě. Výrazným způsobem přispěly ke zvýšení povědomí veřejnosti, posílení politické vůle a mobilizaci prostředků. Některé z jejich úkolů již byly splněny a jiné ke svému splnění nemají daleko. Výsledky některých zemí, ale i výsledky v rámci jednotlivých zemí, jsou však nevyrovnané a mnoho nedokončené práce ještě máme před sebou. Mohu Vás ujistit, že moje vláda i nadále rozvojové cíle tisíciletí podporuje, což se odráží jak v našich politikách, tak i v našich praktických opatřeních.

Budoucí rozvojová agenda by měla vycházet z úspěchu těchto rozvojových cílů tisíciletí a spojit různé aktéry podílející se na rozvojové politice. Rád bych podpořil jednotný globální rámec pro období po roce 2015, který spojí vymýcení chudoby ve všech jejích podobách s podporou udržitelného rozvoje. Z tohoto důvodu proto vyzývám k plné integraci všech relevantních mezinárodních procesů, které byly doposud odděleny, zejména k přezkumu rozvojových cílů tisíciletí a k práci pracovní skupiny pro cíle udržitelného rozvoje.

Je třeba zajistit, aby budoucí cíle byly pro všechny země jednotné, ale současně aby zůstaly realistické a zohledňovaly skutečné možnosti jednotlivých zemí. Tyto cíle musí být dosažitelné a změřitelné.

Jsem přesvědčen, že boj proti chudobě a naše úsilí podporovat udržitelnost mohou být úspěšné pouze v případě, že budeme stimulovat hospodářský rozvoj, zaměstnanost, podnikání a investice do jednotlivých zemí, opatření, která Česká republika podporovala v rámci svého členství ve Výkonné radě Rozvojového programu OSN. Domnívám se, že soukromý sektor je hlavní hnací silou hospodářského růstu, poskytuje pracovní místa, zboží a služby a je zdrojem většiny daňových příjmů.

Oceňuji, že ve zprávě panelu na vysoké úrovni je kladen důraz na inkluzivní růst a je v ní zohledněna úloha inovací, technologií a soukromého sektoru. Navrhovaný rozvojový cíl pro zajištění udržitelné energetiky je toho dobrým příkladem a měl by být zařazen mezi priority budoucího rozvoje.

Rád bych připomněl, že v Miléniové deklaraci OSN z roku 2000 jsme se všichni shodli na tom, že vynaložíme veškeré úsilí na podporu demokracie a posílení právního státu, jakož i na dodržování všech mezinárodně uznávaných lidských práv a základních svobod, včetně práva na rozvoj. Nicméně v rozvojových cílech tisíciletí nebyly patřičně zahrnuty způsob vládnutí a lidská práva, a to i přes jejich zásadní důležitost pro udržitelný a vyvážený rozvoj. Jsem přesvědčen, že nyní máme jedinečnou příležitost zahrnout tyto zásady do nového rozvojového rámce. Současně se domnívám, že pro měření pokroku je možné zavést vhodně navržené cíle a indikátory.

Vážený pane předsedo,

v prosinci si mezinárodní společenství připomene 65. výročí přijetí Všeobecné deklarace lidských práv. Situace lidských práv se v některých oblastech zlepšila, nicméně zde vyvstaly i nové výzvy. Máme před sebou ještě velký kus práce. Česká republika jakožto člen Rady pro lidská práva a země Václava Havla bude vždy bránit lidská práva všude tam, kde jsou porušována.

Na závěr mi, pane předsedo, prosím dovolte, abych se zaměřil na otázky spojené s reformním procesem v OSN. Česká republika si váží obětavé práce generálního tajemníka OSN, která tuto organizaci přetváří na účinnější systém s jasněji vymezenou odpovědností. Na financování všech iniciativ však bohužel není dostatek prostředků. Musíme zvládnout více s méně prostředky. Jsem si jist, že OSN najde interní rezervy, které jí umožní úspěšněji plnit svěřené úkoly. Prostřednictvím dobrých výsledků a vstřícnosti vůči členským státům OSN posílí politickou vůli svých členů investovat do mnohostranných fór, a přispět tak k větší bezpečnosti ve světě.

Děkuji za pozornost.