EN

Vláda České republiky

Stránka byla přesunuta do archivu

Projev předsedy vlády ČR Bohuslava Sobotky na 4. dárcovské konferenci pro Sýrii

Premiér Bohuslav Sobotka vystoupil na Mezinárodní dárcovské konferenci na podporu Sýrie a regionu, 4. února 2016.
Premiér Bohuslav Sobotka vystoupil na Mezinárodní dárcovské konferenci na podporu Sýrie a regionu, 4. února 2016.

Vážené Excelence, dámy a pánové,

dovolte mi, abych v úvodu upřímně poděkoval vládám hostitelských států a také generálnímu tajemníkovi OSN za svolání tohoto londýnského kola dárcovské konference na podporu Sýrie.

Česká republika se podílí na humanitární a rozvojové pomoci, jak pro syrské uprchlíky a vnitřně vysídlené osoby, tak pro ty, kteří jim poskytli útočiště. Náš loňský příslib na dárcovské konferenci pro Sýrii činil téměř 4 miliony eur a Česká republika jej překročila. Jsem si vědom, že naléhavá potřeba humanitární pomoci i nadále přetrvává. Jménem České republiky proto mohu nyní přislíbit, že v roce 2016 poskytneme na pomoc uvnitř Sýrie a také v sousedních zemích částku ve výši nejméně 6 mil. eur.

Zvláštní pozornost věnujeme zdravotní péči a vzdělávání. Mladí Syřané v důsledku občanské války ztratili několik let svého života a možnost vzdělávat se. Přitom právě na nich bude záležet budoucnost Sýrie a úspěch rekonstrukce země.  Česká republika proto zahájila program Nové elity pro Sýrii, díky němuž mohou v České republice vystudovat vysokou školu mladí syrští uprchlíci z Jordánska, kteří z důvodu válečného konfliktu nemohli dokončit studia ve své vlasti. Program chceme rozšířit i na další země.

Budeme rovněž pokračovat v podpoře základních škol přijímajících syrské uprchlíky v Sýrii i v sousedních zemích. V oblasti zdravotní péče pak Česká republika dlouhodobě poskytuje lékařskou péči v rámci programu MEDEVAC syrským uprchlíkům na místě v Jordánsku i v českých nemocnicích.
Vláda České republiky také vytvořila speciální program na podporu států, které poskytují uprchlíkům útočiště a nesou v této souvislosti mimořádnou míru zátěže. Z tohoto programu byly uvolněny prostředky na rozvoj uprchlické infrastruktury v Jordánsku a Turecku. Aktivně se podílíme i na pomoci, kterou poskytuje společně Evropská unie. Česká republika přispívá v letech 2015 a 2016 5 mil. eur do Svěřeneckého fondu EU pro Sýrii (MADAD) a je tak jedním z jeho největších přispěvatelů.

Česká republika má také nadále funkční zastupitelský úřad v Damašku a jsme připraveni využít našich kontaktů pro usnadnění přísunu mezinárodní humanitární pomoci potřebným a podporu hledání politického řešení krize v Sýrii.

Pouze politické řešení může ukončit pět let násilí a strašlivého lidského utrpení. Neztrácíme naději na pozitivní změnu situace a jsme připraveni nadále pomáhat potřebným.

Děkuji za Vaši pozornost.